Lamine

Gülüş estetiğinde memnun olmayan hastalara tedavi tasarımı ve gülüş tasarımı yaparken uyguladığımız yöntemlerden birisidir. Son derece estetik bir sonuç sağlar. Renk şekil ve form açısından ideal dişleri yapabildiğimiz mükemmel bir ön bölge restorasyonudur dental lamineler.

Halk arasında yaprak porselen, tırnak diş, yaprak diş ya a lamina diye de söylenen bu tedavi biçimi, hekim tarafından tanısının doğru konması gereken bir yöntemdir. Zira daha önce yanlış yöntemlerle yapılmış ama hastanın kullanamadığı çok sayıda vakayı zirkonyum kaplamalara döndürmek zorunda kalabiliyoruz.

Lamine yapılırken çok iyi anlaşılması gereken bazı konular vardır ki bunların başında hastanın dişine minimum aşındırma yapılarak ya da hiç zarar verilmeden yapılacağıdır. Bahsettiğimiz aşındırma yaklaşık 0 ile 0.9-1 milimetre civarındadır. Ve dişin arka yüzeyine neredeyse hiç dokunulmadan yapılır. Yapılacak olan lamine estetik bir tedavi yöntemi olduğundan diş zarar vermem adına dişin iç yüzünde kalan kısma minimum dokunularak yapılmalıdır. Aksi takdirde zaten kaplama yöntemine geçmek daha akıllıca olacaktır.

Diş yüzeyindeki işlem bittikten sonra laminalar iki çeşide ayrılır.

Birincisi direkt o anda diş üzerine uygulanacak son teknoloji nano hibrit kompositlerle uygulanabilir. Ve daha sonra cilalanıp bitirilip hasta evine gönderilebilir.

İkincisi ise porselen laminalardır ki bunların yapım aşamaları çok çeşitlidir. Arada malzeme farkının olduğu iki yöntem arasında ise ayırıcı olarak sadece sigara içen hastalarda komposit laminanın daha kolay renklenebildiği gerçeğini unutmamak gerekir. Bunun haricinde tabi dişe çok az zarar verilerek yapılan bir işlem olduğu için yeni yapılan laminenin tutunma yüzeyi son derece küçük bir yüzey olacaktır. Bu da kullanış açısındak bazı farklar doğurur.

Kısaca lamineler istisnalar hariç normal kaplamalara nazaran daha dikkatli kullanılması gereken dişlerdir. Özellikle dişleri sıkı sıkıya temasta olan bruksizm, yani diş sıkması olan hastalarda pek fazla tercih ettiğimiz bir yöntem değildir. Lamine sonrası koruma yöntemleri uygulanmasına rağmen genelde bruksizm olan hastalar lamineleri daha kısa süre kullanabilirler. Çünkü diş sıkmasından kaynaklı tutunma yüzeyi az olan ve neredeyse bir zar kadar ince olan lamine bu diş sıkma kuvvetine uzun süre dayanamayacak ve sonunda kırılacaktır.

Kliniğimizde başlangıç ve son hali fotoğraflanan laminelerde tedaviden önce mock up ya da gülüş tasarımı da yapılarak tedavinin son halinin tahmin edilmesi sağlanabilmektedir.

Sonuç olarak lamine tedavisi son derece estetik sonuçları olan, özellikle daha çok genç hastalarda tercih etmeye çalıştığımız estetik bir diş hekimliği uygulamasıdır, ve bu yöntemle gülüşler gerçekten değiştirilip ekranlarda görebileceğimiz “ Hollywood Smile “ olarak da adlandırdığımız gülüşü üretildiği tedavi yöntemidir.

Lamine ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve kafanızda oluşan soru işaretlerini gidermek için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.