Dental Lazer

Günümüzde Dental Lazeri bir çok alanda kullanmaktayım. İşlemleri son derece kolaylaştıran laser özellikle bazı cerrahi işlemler için gerçekten mucize bir dokunuştan farksız. 

Eski konvansiyonel yöntemlerle yaptığımızda işlem süresi uzun, kanamalı, post operatif ağrı ve komplikasyon sayısı çok fazla olabiliyordu. Ancak Laser sayesinde neredeyse hiç kanama ve ağrı olmadan tedavileri süreyi de kısaltarak uygulamak mümkün.

Laser’i hangi tedavilerde kullanabiliriz?

20 yaş civarında olan gençlerde baze 20 yaş dişinde herhangi bir çürük olmadığı durumlarda çekim işlemine hızlıca gitmiyoruz. Bu durumlarda dişeti enfeksiyonu oluşabiliyor. Eğer 20 yaş dişinin üzerini dişeti kapatıyorsa ve kişi bu bölgedeki hijyeni diş fırçaları ya da gargaralarla yeterince sağlayamıyorsa bu durumda o bölgedeki diş eti fazlalığını cerrahi olarak almak gerekiyor. Buna ise operculectomy denir. Operculectomy işlemini önceleri normal cerrahi yöntemler dahilinde bistüri, neşter yardımıyla eksize ederdik. Ve bu yöntemin sonunda bir kanama oluşur iyileşme süreci bir miktar sancılı geçerdi. Ancak laser sayesinde 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde işlemi hem kanamasız hem de ağrısız şekilde yapabiliyorum. Yani hastanın klinikten çıktığında ağzında tampon ya da kanama durdurucu herhangi bir materyal olmuyor ve eski yöntemlere göre postoperatif ağrısı ya çok az oluyor ya da hiç olmuyor. 

Laseri aynı zamanda kanal tedavisi sırasında da kullanabiliyoruz. Enfekte olmuş kanallarda laserin kanal tedavisi için üretilmiş özel uçları sayesinde bu kanalları dezenfekte edebiliyoruz. Bu da kök ucundaki lezyonun küçülmesinde bize çokça yardımcı oluyor.

Yani laseri diş hekimliğinde yumuşak dokular üzerinde neredeyse istediğimiz her türlü konuda kullanabiliyoruz. 

Pembe Estetik olarak literatürümüze giren estetik işlemlerin hızında ciddi bir artma sağlamaktadır. Yine eski yöntemle kullanırken hastanın dişetlerini bistüri yardımıyla keserek diş etlerine şekil verirdik. Pembe estetik genelde ön 6 dişin dişetlerine uygulanmaktadır. İşlem yüzeyi büyük olduğu için kanaması da buna göre bir hayli fazla olmaktaydı. Ancak burada yine Lazer kullandığımızda sıfıra yakın bir kanama ile karşılaşıyoruz. Bu durum hem hastanın tedavi konforunu maksimum seviyeye çıkarıyor, hem tedavi süresini çokça kısaltıyor, hem yapılan işlem sırasında kanama olmadığı için daha detaylı çalışma fırsatı buluyorum. Pembe Estetik işlemi laserle yapıldığında bir kabus olmaktan çıkıp konforlu ve keyifli bir tedaviye dönüşüyor

Bazen filtrum dediğimiz dudağı dişetine bağlayan bağlar çokça uzun olur ve bu durum üst çenede dişlerin arasında boşluklara ( diastema) alt çenede ise hem boşluklara hem de diş eti çekilmesine sebep olur. Bu durum genetiktir. Doğuştan gelen bir durumdur. Yine laser sayesinde bu durumdan kolayca kurtulabiliyoruz. Eskiden bu bağı kesildiğinde ciddi bir kanama meydana gelir hatta bu kanamanın durdurulması için hastaları klinikte 1 saat kadar fazladan bekletirdik. Şimdi ise bu bağ lazer ile hızlı bir şekilde açılıp iyileşmeye bırakılabiliyor ve yine post operatif ağrı şişlik gibi sorunlarla ya da işlem sırasında herhangi bir kanamayla karşılaşmıyoruz.