Pembe Estetik

Gülüş estetiğini güzel yapan şey yalnızca dişlerin simetrisi rengi şekli formu yada beyazlığı değildir. Fibonacci dizisi ile tanımlanan ve matematiksel bir terim olan altın oran a en yakın olan görüntü göze estetik gelir. Gülüş estetiğinde ise göze hoş ve estetik gelen altın oran hem dişleri hem de diş etlerini kapsar. Yani dişlerin üzerinde bulunan diş etlerinin her birinin kurvatürü şekli rengi ve ne kadar göründüğü önemlidir.

İşte bu aşamada diş etleri devreye giriyor. Gülümseme sırasında 4 milimetreden daha fazla görünen diş etleri göze hitap etmeyen ve gülüş estetiğini bozan bir görünüme neden olmaktadır. Buna Gummy Smile diyoruz.

Gummy smile dan kurtulmanın yolu ise çok basit bir işlem. Gingivektomi. Gingivektomi işlemi geleneksel yöntemlerle yapıldığında kanamalı ve zordu. Diş eti yumuşak bir doku olduğu ve nereye doğru yönleneceğini kestermesi zor bir doku olduğu için de işlemi daha sonra tekrarlamak gerekebiliyordu.

Ancak günümüzde laser kullanımı ile bu işlem kanamasız acısız ve son derece kısa süren bir hale getirilmiştir. Kliniğimizde kullanılan laser sayesinde diş etlerinde yapılan operasyonlar 5 dakika ile 20 dakika arasında sürmektedir. Herhangi korkulacak bir yanı olmamakla birlikte hijyene dikkat edilmesiyle son derece hızlı iyileşebilir ve post operatif kısmı rahat geçer.

Hasta diş etlerinin kısaltılması işleminden yaklaşık 15 gün sonra iyileşmeyi tamamlar ve yeni gülüşüne kavuşmuş olur.

Pembe estetik gibi estetik işlemlerde tedavinin belki de en önemli kısmı fotoğraflamadır. Ancak cep telefonuyla çekilen fotoğraflar, hasta, çeken kişi ve telefon sürekli hareketli olacağı için yeterli bir karşılaştırma ve fotoğraf kalitesi sunmaz. Bu nedenle kliniğimizde profesyonel fotoğraf stüdyosunda fotoğraf makinesi ile tedavinin başlangıç ve son hali fotoğrafları çekilmektedir.