Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, hastanın ön bölge ve estetik olarak kaygı ile kliniğe başvurduğunda işlem bitiminde nasıl bir sonuç ortaya çıkacağını  hekim tarafından ortaya ortaya konulmasıdır.

Hastaya ağız içi hiçbir işlem yapılmadan belirli açılarda ve belirli tekniklerde fotoğraf çekimleri yapılarak hastanın gülüşü dijital ortama aktarılır. Daha sonra hekim ağızda yapmayı planladığı tüm işlemleri dijital ortamdaki hasta fotoğrafı üzerinde uygular.

Bu işlemlere gingivektomi, pembe estetik, zirkonyum kronlar, feldspatik porselenler, lamineler ve daha birçok işlem de dahildir. Amaç ise işlemlerin bitiminde hastanın nasıl bir sonuçla karşı karşıya kalacağını hastaya daha işlemlere başlamadan önce somut bir şekilde gösterebilmektir. Tabi uzatılması gereken diş boyları uzatılacak rengi düzeltilmesi gereken dişlere uygun tedaviler seçilecek, kapanış düzenlemeleri yapılacak ve altın orana en yakın sonuç ortaya konulacaktır.

Bunu dijital iş akışı ile klinikte sağlamak mümkündür. Zaman alan bir yöntemdir ancak bazı vakalarda gerçekten bu şekilde çalışmak hekim ve hasta açısından en doğru olandır. Ancak gülüş tasarımı yapabilmek için konunun başına dönmek gerekir.

Gülüş tasarımı yapılabilmesi için klinikte bir fotoğraf stüdyosu olmalı ve hekimin fotoğraf makinesini kullanmayı çok iyi biliyor olması gerekli. Çünkü dijital ortamda fotoğraflarla yeterince oynanabilmesi için çekilen fotoğrafın kaliteli bir fotoğraf olması gerekir. Çok küçük alanlara yeterli zoom yapılarak fotoğraf üzerinde işlemler yapılacağı için cep telefonu ile çekilen fotoğraflar bu konuda yetersiz kalmakta ve bilgisayarda fotoğraf düzenleme programları cep telefonuyla çekilen fotoğrafları kabul etmez, edenler de yeterli işleyemez. Bu nedenle fotoğraf makinesi ile doğru açıdan çekilmiş profesyonel fotoğraflar ile çalışmak şarttır.

Ankara Batıkentte bulunan kliniğimizde kendi stüdyomuzda profesyonel fotoğraf çekerek gülüş tasarımını uygulayabiliyoruz.