Porselen Kaplamalar

Büyük dolgulu dişler, kanal tedavili dişler, kırılmaya meyilli dişler, sürekli düşen dolgular, diş eksiklikleri gibi durumlarda porselen kaplama kullanılmaktadır. Çok sayıda farklı malzemeden üretilebilen kaplamalar hastadan hassas bir şekilde ağız içi ölçüsü alındıktan sonra kişiye özel şekilde laboratuvarda üretilmektedir.

Porselen kaplamalar tek bir dişe uygulanabileceği gibi birden fazla dişe köprü şeklinde de uygulanabilmektedir. Yani tek bir dişin üzerine porselen kaplama yapılabileceği gibi, diş eksikliği durumunda aradaki, eksik olan dişler köprü sistemiyle 3 lü 4 lü 5 li porselenlerle tamamlanabilmektedir.

Porselenler Dişler, gerçek diş morfolojisinin birebir taklit edildiği renk seçiminin doğal dişlere en yakın renk olarak seçildiği estetik ve fonksiyonu tamamlamak için mükemmel malzemelerdir.

Porselen kaplamaları yapmak için öncelikle dişleri bir miktar yani porselenin oturacağı alan kadar kesmek, freze etmek gerekir. Bu ağız içerisinde su eşliğinde ve lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Diş kesme işlemi hassas bir şekilde yapıldıktan sonra ağız içi ölçü alınır.

Daha sonrasında hastanın kesilen dişleri özellikle de ön bölgede ise hastanın estetiğini tekrar düzeltmek için aynı gün içerisinde geçici diş yapılıp simante edilir. Yani hasta evine kesik dişlerle gönderilmez. Dişin vital olduğu durumlarda diş kesimi işleminden sonra sıcak soğuk hassasiyetinin önüne geçmek ya da azaltmak için geçici diş yapılması son derece faydalıdır.

Porselen üretilmeye başladıktan birkaç gün sonra ağız ile uyumunu kontrol etmek için provalar yapılır. Bu provaların sonunda son düzenlemeler yapılıp renk tam olarak seçildikten sonra diş bitirilmiş olur ve geriye sadece simantasyonu yani yapıştırma işlemi kalır.

Son seansta ise dişin yapıştırma işlemi uygulanıp hastanın günlük hayatında kullanması sağlanır.

Protezin yani kaplamanın simantasyon işleminden yaklaşık 1 hafta sonra hasta kontrole çağrılır. Burada ise erken temasların düzeltilmesi, diş eti ve siman artıklarının kontrolü, oklüzyon kontrolü sağlanır. Bu şekilde tedavi bitirilmiş olur.