Ön Diş Estetik Dolgu

Ön Diş Estetik Dolgu Ankara

Ön dişlerde kırık, renk bozukluğu ,renklenmiş eski dolgular, şekil bozukluğu, simetri bozukluğu olan ön dişler gibi durumlarda; dişler üzerine çeşitli ön diş estetik dolgu teknikleri ile estetik dişler yapılabilir.

İlgili dişlerden gerekli röntgenler alındıktan sonra, bu diş röntgenleri uzman hekimimiz tarafından incelenir. Diş kökünde herhangi bir enfeksiyon yoksa , ve diş üzerinde bulunan harabiyet, ya da kırık ya da eksik diş parçası eğer zirkonyum ya da porselen kaplamalarla düzeltilecek kadar büyük değilse, o zaman estetik dolgu ankara da sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. 

Estetik Dolgu mu Porselen Kaplama mı daha iyidir?

Bu seçenekler arasında karar vermek, diş üzerinde oluşan harabiyete veya kırık miktarına bağlıdır. 

Dişlerinize hiç zarar verilmesini istemiyorsanız, bu durumda Estetik Dolgu daha uygun bir çözüm olacaktır. Ön diş estetik dolgu ankara da yapıldığında, dişe hiç zarar vermeden, dişin kendi doğal rengine uygun renkler kullanılarak ve seçilerek, sadece dişin eksik olan kısımları restore edilecektir. 

Diş kökünde eğer herhangi bir enfeksiyon yoksa ve sadece ufak bir diş kırığını düzelterek görünüşü düzeltmek istiyorsak, ön dişlerde estetik dolgu uygulanabilir bir yöntemdir. Ancak diş üzerindeki kırık daha büyükse, hatta çatlaklar da mevcutsa o zaman porselen ya da zirkonyum kaplamalar da düşünülebilir. Çünkü bu durumlarda dolgu, dişe yeterli desteği sağlayamayacaktır. Zirkonyum ve porselen kaplamalar ise daha sağlam olacak ve dişin daha uzun süre ağızda kalmasını ve konforlu bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. 

Estetik olarak ön dişlerde bir iyileştirme çalışması yapmak için estetik dolguların yetersiz olduğu noktalarda, lamine uygulamaları daha uygundur. Eğer dişlerinize porselen ya da zirkonyum kaplamalar yapılırken verildiği gibi bir zarar verilmesini istemiyorsanız, o zaman estetik dolgulardan sonra ilk akla gelen yöntem lamineler tam size uygun bir tedavi yöntemidir. Lamine konusuyla ilgili daha detaylı bilgiyi buradan ya da Lamine ile ilgili makalemizi okumak isterseniz buradan bilgi alabilirsiniz. 

Ön Diş Estetik Dolgu Diş zarar verir mi?

Hayır. Ön diş estetik Dolgusu yapılırken sadece dişin hasar alan, çürük, deforme olmuş, renklenmiş, ya da kırık kısımları temizlenir. Dişin sağlam kısımlarına herhangi bir zarar verilmez. Bu sayede dişin sağlam kısımlarına hiç dokunulmadan ve dişe hiç zarar verilmeden dişin kendi orjinal doğal rengiyle aynı renkte bir dolgu malzemesi kullanılarak, dişin bozuk, hasarlı, yıpranmış kısımları dolgu ile tamir edilir. 

Estetik Dolgu ile Lamine arasındaki farklar:

Ön dişlerde uygulanan estetik dolgular;

 • Dişe hiç zarar verilmeden yapılır
 • Diş ile aynı renkte olur ve doğal görünür. 
 • Dışarıdan bakıldığında dişin yüzeyinde dolgu olduğu belli olmaz
 • Sadece dişin eksik kısmını tamamlar
 • Direkt olarak dişin üzerine uygulanır ve tek seansta biter.
 • Dolgu ile dişin sağlam kısımlarındaki şekil bozuklukları giderilemez.
 • Diş arasındaki büyük boşluklar dolgu ile kapatılmaz, o işlem bonding denilen işlemdir ve ayrı bir makalede anlatılacaktır, uygulama teknikleri dolgu ile birbirinden çok farklıdır

Lamine;

 • Diş üzerinden bir kağıt inceliği kadar pürüzlendirme yapılarak, bazen dişe hiç dokunulmadan sadece yüzey düzeltmesi yapılarak uygulanır.
 • Dişin ön yüzeyindeki tüm defektleri şekil ve renk bozuklukları lamine ile düzeltilebilir.
 • Dişin direkt olarak üzerine uygulanabilir, ya da ölçü alınarak dışarıda hazırlanıp diş yüzeyine tek bir parça halinde yaprak porselen gibi yapıştırılabilir.
 • Diş yüzeyindeki sağlam ya da çürük tüm bozukluklar giderilebilir. Özellikle genç hastalarda dişlere zarar vermeden estetik değişiklikler yapmak istediğimizde Laminate Veneer, Yaprak Porselen, Tırnak Diş, Lamine gibi bir çok isme sahip olan bu restorasyonu gönül rahatlığıyla uygulayabiliyoruz.
 • Dişler arasında büyük boşluklar bulunduğunda bu boşluklar bonding sistemiyle, ya da Laminelerle rahatça kapatılabilir. 
 • Direkt uygulanan yöntem birkaç saat gibi kısa bir süre içerisinde bitirilebilir. 
 • İndirekt yöntem ise 2 gün gibi yine kısa bir süre içerisinde yine bitirilebilir
 • Lamine, Gülüş Tasarımı yapılırken kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir.

 

Ön diş estetik dolgusu doğan durur mu?

Ön dişlere uygulanan estetik dolgular , diş yüzeyinden renk seçilerek yapıldığı için renk olarak gayet doğal durma özelliğine sahiptir. 

Dışarıdan bakıldığında dolgunun nerede olduğu belli olmaz, ya da abes bir görüntü ile karşılaşılmaz. Tabi bu durum seçilen ve kullanılan dolgu malzemesine bağlıdır. hastanın dişi hangi renkteyse ona uygun renkteki malzemeler kullanılmalı gerekirse tabakalama tekniği kullanılmalıdır.

Bazı durumlarda diş üzerindeki çürük bir hayli büyük olabilir. Dışarıdan bakıldığında siyah ya da kahverengi renklere sahip ön dişlerde çürüğü bir hayli büyümüş olan ön dişlerde estetik dolgu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı teknikler vardır. 

Bu tarz durumlarda bu tekniğe göre dolgu malzemelerine sahip olunması ve bu tekniğe göre yani tabakalama tekniğini kullanarak diş yüzeyindeki estetik dolgunun yapılması gerekmektedir.

Ön diş yüzeyinde bir hayli büyük çürüğe sahip olan hastalarda, tabaklama tekniği ile dolgular yapılmazsa ne olur?

Bu gibi bir durumda tabakalama tekniği uygulanmazsa, dolgu yapıldıktan sonra doğal diş ile dolgunun rengi arasında bir renk farklı ortaya çıkar. Yani doğal diş başka bir beyaz renkte görünürken, yapılan dolgu daha farklı içinde gri renkler de barındıran bir beyaz gibi görünebilir. 

Bu gibi durumlarda çözüm çok basit bir şekilde dolgunun değiştirilmesi, yani sökülmesi, ve yeniden yapılmasıdır.  Ön diş estetik dolgunun yeniden yapılması esnasında tabakalama tekniği uygulanarak estetik dolgunun diş ile aynı renkte olmasına dikkat edilmelidir. 

 

Kliniğimizde ön dişlerle ilgili estetik olarak muayeneler profesyonel fotoğraf eşliğinde yapılabilmektedir. Bu ağız içi ve portre fotoğraf çekimleri Limit Klinik fotoğraf stüdyosunda yapılmakta ve daha sonra doktorumuz tarafından tedavi planlamasında hastaya anlatılmaktadır. Bu gibi estetik problemler için uygulanabilecek tedavi yöntemleri birkaç çeşittir. Bu konularda daha detaylı bilgiler ve sizin ön dişlerinizdeki sorunları gidermenin yollarına ancak muayene olarak ulaşabilirsiniz.

Daha fazlası için randevu almayı unutmayın!

Kliniğimizi haritalar ve işletmeler kısmında bulmak için linklere tıklayabilirsiniz. 

Ön dişlerinizde sorunlar varsa, ve nasıl çözüleceği konusunda bilgi almak ve tedavi olmak istiyorsanız iletişim sayfamızdan randevunuzu alabilirsiniz.

Eğer randevularımız arasında boşluk bulmakta zorlanıyorsanız, iletişim formunu doldurup numaranızı bırakın; asistanlarımız size en kısa sürede dönüş yapacaktır.