Görünmez Diş Teli

Görünmez Diş Teli Nedir?

Trend yöntem; diş teli tedavileri için son yıllarda popüler bir alternatif olarak kabul edilmektedir. Bu tedaviyi tercih edenler için görünmez diş teli ile diş teli tedavisi, daha estetik ve daha rahat bir seçenek sunmaktadır.

Bu yöntem, diş teli tedavisi gerektiren kişilerin dişlerine uygulanır. Bu diş teli, dişlerin arkasındaki veya üst yüzeyindeki çok ince, saydam ve hafif bir materyal olan polikarbonat veya karbon fiberdir. Bu materyal, dişlerin görünümüne hiçbir etki yapmadan diş teli tedavisi yapılmasını sağlar.

Diş teli tedavisi gerektiren kişilerin en büyük problemlerinden biri olan estetik kaygılarını ortadan kaldırır. Çünkü bu yöntem dişlerin üst yüzeyine uygulandığı için diş telinin görünümünden endişe etmek gerekmez. Bunun yanı sıra görünmez diş teli, diş teli tedavisi sırasında daha rahat bir his sunar ve konuşma ve yemek yapma gibi aktivitelerde rahatsızlık vermez.

Peki Sağlıklı mıdır?

Ortodontik tedavi gerektiren kişilerin diş sağlığını da korur. Çünkü bu diş teli, dişlerin arkasında veya üst yüzeyinde bulunur ve dişlerin doğal fonksiyonlarını bozmadan diş teli tedavisi yapılmasını sağlar. Bunun yanı sıra görünmez diş teli, dişlerin çürümesini ve dişetlerinin hastalıklarını önleyebilir.

Diş teli tedavisi gerektiren kişilerin dişlerini koruyabilecek ve aynı zamanda daha estetik ve rahat bir seçenek sunabilecek özelliklere sahiptir. Bu nedenle diş teli tedavisi gerektiren kişiler, görünmez diş teli ile diş teli tedavisi yapmayı düşünebilirler. Yani sağlık açısından uygundur.

Normal Tel Tedavisi ile Süre Farkı Var Mıdır?

Hayır, normal diş teli tedavisi ile görünmez diş teli tedavisi arasında süre açısından hiçbir farkı yoktur. Hastalar bu yöntemi daha çok estetik sebeplerden, ya da normal tel tedavisi yapılırken dudakların yara olmasından ya da dudak estetiğinin bozulmasını istemediklerinden dolayı terchi etmektedir. Tellerin içeriden yapılması da bu yöntemi estetik açıdan ve konfor açısından bir hayli rahat kılmaktadır.

Malzeme Açısından Bilgiler?

Malzeme açısından materyal olarak normal tel tedavisi ile arasında bir fark yoktur. Zaten metal kullanılmadan tel takılabilen yöntemler de vardır. Metal kullanılmadan yapılabilen ortodontik tedaviler hem görünür yöntem hem de görünmeyen yöntem açısından aynıdır. Yani iki yöntemde de materyal farklı bir plastik esaslı estetik materyal olarak kullanılanilir. Ancak milimetrik düzeyde şekil açısından tabi ki farklar mevcuttur.

Kimler Tercih Eder?

Sürekli toplantı, konuşma, aktivite, topluluk önünde sunum yapan ya da üst düzey yönetici pozisyonunda olan kişiler bu yöntemi sosyal olarak kendilerini daha rahat hissetmek için kullanmaktadır.