Ankara İmplant Tedavisi

Ankara implant tedavisi genel olarak titanyum malzemeden üretilen yapay diş kökü görevini gören vidaların ağız içerisine yerleştirilmesi ve sonrasında üzerine farklı tekniklerle üretilen protezlerin takılmasıyla tamamlanan bir tedavidir.

Yapay bir diş kökü olarak görev yapan implantın üzerine sabit ya da hareketli protezler yapılabilir. Bu konuda birçok farklı protez çeşidinden ve malzemesinden söz edilebilir.

İmplant normal diş gibi olur mu?

Eksik dişleri tamamlamak için yapılan protezler arasında, doğal dişe en yakın hissettiren ve kullanılabilen tedavi türü implanttır. Günümüzde tedavi seçeneği açısından bir çok farklı türde protez yapılmasına olanak sağlayan implantlar, eksik dişler için vazgeçilmez bir tedavi türü haline gelmiştir.

İmplant Ankara nedir?

İmplant Ankara diş yaptıran hastalar, uzun vadede doğal dişlerinden elde edecekleri fonksiyonun doğala en yakın biçimde devam ettirilmesini sağlar. Eksik olan 1 ya da birden fazla dişe sahip olan hastalar için uygulanan bu tedavi yönteminde implant olarak tanımlanan titanyum vida hastalarda tıpkı bir diş kökü gibi görev yapar. Sadece işlem uygulanacak bölgeye uygulanır.  Yanlardaki dişlere herhangi bir zarar vermez. İmplantlar, titanyum denilen ve biyouyumlu lan ( vücudun ve çene kemiğinin uyumlu olarak algıladığı) bir malzemeden üretilir. Yaygın olarak titanyum kullanılan ürünlerin yanında daha farklı tip malzemelerden üretilen implantlarda mevcuttur. Bunlara örnek olarak zirkonyum da verilebilir. Ancak zirkonyum malzemesinin kullanımı titanyum kadar yaygın değildir. Zaman içerisinde titanyumun üretim kolaylığı ve uygulanabilirliği artırılmıştır. Bu sebeple daha yaygın olarak titanyum implantlar uygulanmaktadır. Bir diğer önemli konu ise implantın barındırdığı titanyum malzemenin yüzey pürüzlendirilmesinde kullanılan teknolojidir. Bu son teknoloji implantlar bir çok şekilde yüzeye sahip olabilir.

Günümüzde bazı implantların yüzey pürüzlendirilmesi son teknoloji ile uygulanmakta ve biyouyumlu bir sıvı içerisinde hastaya uygulanmak üzere steril paketlerde beklemektedir. Bu implantların özelliği ise 21 gün içerisinde yüklenmeye, yani üzerine diş takılmaya uygun olarak üretilmesidir.

İmplant kaç ayda biter?

İmplant ile çene kemiğinin birbirini kabul etmesi ve kaynaşmasına verilen isim osteointegrasyondur. Bu implant ile çene kemiğinin kaynaşması süreci üst çene için uygulanan implantlarda 4 ay iken, alt çenede 3 aydır. Bu fizyolojik iyileşme süreci kullanılan implanta göre değişkenlik göstermektedir.

Ankara son teknoloji implantın çene kemiğine uyumluluğu sayesinde eskiden çok daha uzun süren implant üzerine diş takılma süreci 21 güne yani 3 haftaya kadar indirilmiştir. 3 hafta içerisinde üzerine diş takılabilen implantlar, diğer implantlara göre maliyet olarak daha fazladır. Son teknoloji olan bu ankara implant yaptıran hastalar 2 hafta ya da 3 hafta gibi kısa vakitlerde doğala en yakın dişlerine kavuşabilmekte kullanabilmektedir.

Bu implantların osteoentegrasyon yani çene kemiğine kaynaşma süresi çok kısa sürmekte olup, özellikle yurtdışından Türkiye’ ye gelecek ve diş yaptıracak olan hastalarda zaman olarak büyük avantaj sağlamaktadır. Yurtdışından gelecek ve implant yaptıracak olan hastalar, kısa sürede implant tedavilerini olup bu sayede dişlerine hızlı bir şekilde kavuşabilmektedir.

Günümüzde en çok bilinen ve tercih edilen implant markaları;

İmplant Direct

Straumann

ITI

gibi markalardır.

Ankara İmplant Diş Tedavisi

İmplant aşamaları tedavi yönteminin farklılığına ve uzmanın tercih edeceği yönteme göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle her hasta için farklı bir tedavi uygulamasına başvurulması mümkündür. Günümüzde en çok tercih edilen diş tedavilerinden biri olan implant tedavisi, hasta özelinde değişiklik göstermektedir. Hastalarda ortaya çıkan eksik diş sorunları nedeniyle yeme, içme, konuşma vb. sorunlar yaşayan kişiler için bu tedavinin uygulanması mümkündür. Tek diş eksikliği yaşayan hastalardan başlayarak hiç dişi olmayan hastalara kadar son derece geniş bir alanda tedavi uygulanabilir.

Uygulama sırasında sağlam komşu dişler üzerinde işlem yapılmasına gerek yoktur. Bu sayede tedavi sırasında farklı bir diş için herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Çene kemiğine yerleştirilen vida biçiminde özel malzemeden üretilen bir madde olan implant, vücut tarafından kabul edilmesinin ardından üzerine doğal görünümlü protez dişler uygulanmaya başlar. Bu sayede hastalarda hem doğal ve güzel bir diş görünü kazandırılır hem de işlevsel açıdan eksik dişin yerine diş eklenmiş olur. Bu yönüyle tedavi her açıdan avantaj sağlamaktadır.

Ankara İmplant

İmplant ameliyatı sonrası hastaların en kısa sürede ve etkili biçimde tedaviden verim almaları için doktor kontrolü ve tavsiyeleri son derece önemlidir. Özellikle Ankara gibi büyük kentlerde tedavi olmak isteyen hastaların referans ve tecrübe sahibi uzman diş hekimlerinden bu tedaviyi talep etmeleri tavsiye edilir. Diş tedavileri arasında en sık tercih edilen ve başvurulanlardan biri olan bu tedavi yönteminde eksik dişlerin yerine daha estetik ve güçlü dişlerin yerleştirilmesi yer almaktadır. Tedavi sırasında tercih edilen marka ve çeşitler hasta özelinde değişmektedir. Bu yönüyle herkes için aynı marka ve çeşitlerden bahsedilmesi mümkün değildir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant uygulaması sırasında genellikle hastalar için iki farklı yöntem tercih edilebilir. İki aşamalı olarak gerçekleşen bu uygulamalar yine hastaların mevcut durumuna göre belirlenmektedir. İleri cerrahi gerektirmeyen normal bir implant uygulaması için ilk aşama tahmin edileceği üzere hasta için en ideal implantın lokal anestezi yardımı ile uyuşturulan bölgeye yerleştirilmesidir. Diş etinin kaldırılmasının ardından yerine yerleşen implantın hasta ile en iyi uyumu sağlaması tedavinin en kilit aşaması olarak tanımlanabilir.

Önceden kemik yapısının incelenmesinin ardından bu bölge için uygun boyutlarda ve yükseklikte bir yuva açılır. Yerleştirme işleminin tamamlanmasının ardından hastaların belirli süre yeni diş kökleri ile uyum sağlaması ve ikinci aşama için uygun hale gelmesidir. İkinci aşamada ise yerleştirilen implantın üzerine uygun bir diş protezi yapılmaya başlar. Her bir aşama ve yöntem hasta özelinde ve uzman tercihlerine göre farklılık göstermektedir.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Ankara İmplant diş uygulamasında temel hedef kitle diş eksikliği olan kişilerdir. Ancak herkes için bu tedavinin uygulanması mümkün değildir. Bunun için hastanın genel sağlık durumunun da tedavi için elverişli olması gerekir ki bunu başka bir makalede anlatmıştım. Öte yandan hastaların çene kemiğinde tedavi için yeterli oranda kemik bulunması ve çene yapısının uygun olması gerekir. Eğer kemik kaybı bu bölgede normalden fazla ise ileri seviye tedavi yöntemleri uygulanarak bölgede kemik desteği sağlanabilir. Bu yönüyle:

  • Diş eksikliği çekenler,
  • Estetik diş görünüme sahip olmak isteyenler,
  • Herhangi nedenle dişleri çekilenler vb.

İçin tedavinin uygulanması mümkündür. Temelde herkes için uygulanan bu tedavi yönteminde temel unsur hastaların tedavi için genel sağlık durumlarının ve kemik yapılarının uygun olmasıdır. Bunun dışında herkes için uygulanabilir.

İmplant Tedavisi Başarılı Mıdır?

İmplant tedavisi başarı oranı en yüksek diş tedavilerinden biridir. Bu nedenle günümüzde son derece yaygın bir şekilde tedavinin tercih edildiği görülmektedir. Özellikle hastaların tedavi öncesi ve sonrası tüm genel ağız ve diş bakımı için gerekli özeni göstermesi başarılı oranını artıracaktır. Diğer yandan kişinin genel sağlık durumu ve implant tedavisi için fiziki yapısının elverişliliği başarı oranını artıran en temel unsurlar arasında yer almaktadır.

TDB Fiyat Listesi Link.

Randevu için Tıklayınız