Diş Hekimi Korkusu

Diş hekimi korkusu ve hastaların korkulu rüyası diş koltukları…

Diş hekimliğindeki en önemli etmenlerden birisi, hasta ve hekim arasındaki iletişimdir. Bu iletişim ne kadar güçlü ve güvenilirse, tedavinin gidişatı hem hasta için hem de hekim için o kadar konforlu geçecektir.

Çok korkan hastalarda diş tedavisi nasıl yapılır?

Diş hekimi korkusu yüzünden yıllarca diş tedavilerini ertelemiş, bakımsız ağızlara sahip bir çok hasta bulunmaktadır.
Bu noktada karşımıza çıkan en klişe durumlardan bir tanesi, hastanın geçmiş yıllarda yaşadıkları kötü ya da korkutucu diş hekimi tecrübelerinin bulunmasıdır. Bu gibi hastanın korkularının fazla olduğu durumlarda, hasta ile ilk muayene randevusunda mümkün olduğu kadar nazik bir iletişim kurmak ve korkutucu olmayan çene filmi çekimi, ya da planlama ile ilgili konuşmak çok önemlidir.

Daha sonraki randevularda ise ilk işlem randevusu olarak minimal invaziv işlemlerden bir tanesi olan detertraj yani diş taşı temizliği yapılması hastanın korkularını yenmesi için ona bir fırsat olacaktır. Hastaya diş temizliği randevusu esnasında işlem yapılırken ne kadar rahat bir şekilde tedavi olabileceğinin bilinci ve güveni kazandırılmalıdır. Bu seansın bitiminde hasta korkularını ister istemez bir miktar aşacaktır. Çünkü aylarca ya da yıllarca kafasında sürekli büyüttüğü bir korkunun aslında ne kadar basit bir şekilde aşılabileceğini deneyimlemiş bir vaziyette ve konforlu bir şekilde o gün klinikten ayrılan hasta, bir sonraki randevusuna daha rahat bir şekilde gelecektir.

Kazanılan bu güven, başlangıçta diş tedavisi yaptırmaktan korkan bir hastanın daha sonrasında implant ya da protez yaptıracak kadar cesaretlenmesini sağlayabilir. Bu tarz diş hekiminden korkan hastalar zaten hekim seçimi yaparken çok araştırarak ve dikkatli şekilde davranmaktadır. Dolayısıyla doğru klinik ve hekim seçimini yaptığına artık inanan bir hastanın diş hekimi korkusu, doğru bir iletişimle aşılabilir.

Diş hekimi korkusunu yenemeyen hastalarda Sedasyon yapılabilir mi?

Bir diğer alternatif olarak bilinçaltında diş hekimi korkusu çok büyümüş olan ve diş koltuğuna oturamayacak kadar korkan hastalarda, daha radikal bir çözüm olarak sedasyon düşünülebilir ve son derece kolay bir şekilde uygulanabilir bir yöntemdir. Ankara Sedasyon ile diş tedavisi konusuyla ilgili daha detaylı bilgi için diğer makaleleri ziyaret edebilirsiniz.

Sedasyon, diş tedavisine başlamadan önce hastanın tedavi ile ilgili hiç bir şey hatırlamayacağı dozda anestezi alması ve sonrasında bilinci tamamen kapanmadan tedavi olabilecek kadar anestezi alması işlemidir. Bu işlem hastanın psikolojik olarak tedavi konusundaki tüm önyargılarını ve korkularını bitiren bir yöntemdir. İşleme başlanmadan önce anestezi ekibi hastayla nazik bir iletişim kurarak anestezi altına alır ve hasta daha ağız içerisine hiç dokunulmadan çoktan rahatlamış olur. Dolayısıyla işlemler esnasında hiçbir korku ya da gerginlik olmadan gerekli olan tüm işlemler uygulanır ve hasta sedasyondan çıkarılır.

Sedasyon zararlı mıdır?

Tıpta da kullanılan bir yöntemdir, ve normal tıbbi etkileri vardır. Sedasyon esnasında kullanılan anestezi metabolizmadan atıldıktan sonra herhangi bir etkisi kalmaz ve zararı bulunmaz.

Sedasyonla hangi diş tedavileri yapılabilir?

Sedasyon ile kanal tedavisi, dolgu, 20 lik diş çekimi, protez yapımı, implant, cerrahi diş ameliyatları yapılabilir. Bunun yanında diş temizliği, pembe estetik, diş çekimi, komplikasyonlu diş çekimi ve tüm diş tedavileri uygulanabilir. Kısacası tedavilerin hepsi uygulabilir.

Sedasyon kimlere uygulanabilir?

Sedasyon çocuk ve yetişkin tüm yaş grubundaki hastalara uygulanabilir. Metabolizmal hastalık olarak çok ciddi sistemik rahatsızlık riski olan hastalar dışında her hastaya sedasyon uygulanabilir.

Çocuklar da diş hekimi korkusunu yenme konusunda başarısız olunduğunda sedasyonla diş tedavisi yaptırabilir. Diş hekimi korkusu aşırı olan ve muayene bile olmak istemeyen çocuk hastalarda da yine sedasyon son derece etkili ve başarılı bir yöntemdir.

Sedasyonla Diş Tedavisi Yaptırmanın Avantajları;

  • Diş tedavisinin bitiminde hasta hiç bir şey hatırlamaz.
  • Diş tedavisi yaptırmaktan korkan hastalar için çok konforludur.
  • Hastaya hiç bir zararı yoktur.
  • İğne korkusu olan hastalarda kesinlikle çok işe yarar.
  • Yıllarca diş hekimine gidemeyen hastalar için iyi bir alternatiftir.
  • Aynı anda birden fazla diş tedavisi yapılabildiği için, hasta bir çok dişini aynı anda tedavi ettirebilir.

Sedasyon ile iligili daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdaki mail ve telefon bilgilerinden yararlanabilirsiniz.