Sedasyon ile Diş Tedavisi

Sedasyon ile diş tedavisi çoğu zaman geçmişte diş hekimleri ile kötü tecrübe yaşamış hastalarımıza ve genellikle yeterli kiloya sahip çocuk hastalarımıza uyguladığımız bir işlemdir. Herhangi bir riski yoktur.

Sedasyon nedir?

Hastanın yapılacak diş tedavilerinden çok korktuğu ve uyanık olmak istemediği durumlarda, yarı baygın hale getirilmesidir. Yarı baygın hale getirilirken anestezi uzmanları tarafından hastaya uygun dozda uygun anestezi yapılmaktadır. Sedasyon ile diş tedavisi uygulanmasının herhangi bir riski yoktur.

Sedasyon sırasında hasta ağrı hisseder mi?

Hastalarımız yarı baygın bir haldeyken acı hissedebileceği için dişler uygun anestezilerle uyuşturulur. Dolayısıyla hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı sızı hissetmez.

Sedasyon işleminin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Doğru dozda anestezi uygulandığı taktirde sadece sedasyonun yapıldığı gün ufak bir halsizlik olur. Ertesi gün hastamızın hiç bir şikayeti kalmaz. Özellikle çocuk hastaları göz önüne alırsak kliniğimize ilk gelişlerinde büyük bir önyargıyla gelmelerine karşın, sedasyon ile diş tedavisi sonrasında hem diş hekimlerine karşı bakışlarını değiştirmiş oluyoruz, hem de ağız içinde yapılması gereken bir çok işlemi tek seansta bitirmiş oluyoruz. Kontrol randevularına geldiğinde çocuk hastalarımız gayet eğlenerek, gülerek, önyargısız bir şekilde hasta koltuğuna oturuyorlar.

Sedasyon kimlere uygulanabilir?

Sedasyon anestezi alerjisi veya ciddi kronik rahatsızlığı olan kişilerde eğer anestezi uzmanımız uygun görmez ise uygulanamaz. Normal şartlarda üç yaş ve üzeri her yaş grubu hastalarımıza uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Sedasyon işlemi maliyetli midir?

Sedasyon ile diş tedavisinde, diş tedavi ücretlerine ek olarak anestezi ücreti eklenmektedir. Anestezi uzmanının belirlediği ücret tarifesine göre çok maliyetli bir işlem sayılmaz.

Sedasyon işlemi ne kadar sürmektedir?

Maksimum 2 saat sedasyon işlemi uygulayabiliyoruz. 2 saatten daha uzun süre de sedasyon uygulanabilir fakat riskler oluşabileceği için tercih etmiyoruz. Ağız içinde uygulayacağımız işlemler maksimum bir buçuk, iki saat süreceği için daha fazla sedasyon uygulanmasına gerek olmayacaktır. Sedasyon esnasında diş tedavileri bittikten sonra anestezi uzmanı tarafından hasta uyandırılır ve hasta günlük yaşamına devam edebilir.

Sedasyon ile diş tedavisi konusunda daha detaylı bilgi ve muayene için Dt. Ediz Cem Türk’ ten randevu butonunu tıklayarak arama sayfasına yönelip arama butonuna basarak kliniğimizden randevu talep edebilirsiniz. 

İletişim : 552 449 00 77